הקפה, חבר או אויב?

האם שתיית קפה מזיקה, כמו שרבים נוטים לחשוב?  

סקירת מחקרים מאוד גדולה שהתפרסמה בנובמבר 2017 אספה וניתחה תוצאות של מטא אנליזות הכוללות מחקרים התערבותיים ותצפיתיים אשר בדקו את ההשפעה של שתיית קפה על אספקטים רבים הקשורים לבריאות.  

המחקרים שנמצאו ועמדו בקריטריונים להיכנס לסקירה,  השוו בין צריכה מועטה לצריכה מרובה (מאי שתיית קפה ועד ל 7 כוסות ביום) של קפה, דווח על  19 יתרונות לעומת 6 חסרונות בריאותיים של שתיית קפה: 

השפעות חיוביות: 

כללי: נמצא שצריכה של 7 כוסות קפה ביום הורידה ב 10% את כלל שיעור התמותה, גם שתייה של אפילו 3 כוסות קפה ביום הקטינה את הסיכוי למות בהשוואה לאי צריכה של קפה .   

מחלות לב: 3 כוסות קפה ביום מורידות את הסיכון היחסי לתמותה מכל מחלות הלב וכלי הדם שנבדקו ב 19% . שתייה של מעל  ל 3 כוסות לא נמצאה כמועילה יותר או מזיקה.  

סרטן: כשמסתכלים על כלל מקרי הסרטן צריכת קפה הורידה ב18% את הסיכון ללקות בסרטן. שתיית קפה מהווה גורם מגן מפני סרטן הערמונית, הכבד, העור וסרטן צוואר הרחם. 

מחלות כבד: שתיית קפה ללא תלות בכמות לעומת אי שתייה הראתה ירידה ב 29% בסיכון לפתח כבד שומני לא אלכוהולי  וב 11% להיארעות של צירוזיס.  

סוכרת סוג 2: צריכה מרובה של קפה לעומת מועטה הורידה ב 30% אחוז את הסיכון לפתח סוכרת סוג 2. 

מחלות נוירודגנרטיביותצריכת קפה נמצאה כמורידה סיכון לפרקינסון ואלצהיימר.  

 השפעות שליליות:  

הריון: מחקרים שבדקו את כמות שתיית הקפה בזמן הריונות מצאו עלייה בסיכון לילוד במשקל נמוך של 31% בין נשים שכלל לא שתו קפה לעומת כאלה ששתו הרבה קפה (לא מצוין בדיוק מה זה הרבה קפה במקרה זה). כמו כן, שתיית קפה בטרימסטר הראשון הגדילה ב 22% ובטרימסטר השני ב 12%  את הסיכוי ללידה מוקדמת ו 46% עליה בסיכון להפלה.  

שברים בקרב נשים: 14% עליה בסיכון היחסי באופן כללי לשברים.  

שומנים בדם: נמצאה עלייה מסוימת בערכי הכולסטרול הכללי, ה LDL והטריגליצרידים אצל המרבים בשתיית קפה.  

 נראה שלקפה יצא שם רע יותר ממה שמגיע לו. שימו לב שמדובר בקפה ולא קפאין! פולי הקפה מכילים יותר מ 1000 תרכובות פעילות. בחלק מהמחקרים התקבלו תוצאות דומות גם כשהשוו בין שתיית קפה נטול קפאין לקפה רגיל. ז"א שהאפקטים החיובים על הבריאות שנמצאו במחקרים רבים נובעים מתרכובות רבות נוספות אשר קיימות בפולי הקפה ולאו דווקא בקפאין.   

*מחברי המאמר מצהירים כי לא קיבלו מימון משום גוף.  

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696634/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *