יתרונות אימוני ההתנגדות

נשים רבות עדיין מעדיפות אימוני אירובי על אימוני התנגדות. העדפה זו נובעת בעיקר מהרצון ״לשרוף כמה שיותר קלוריות״ כדי לרדת במשקל ובכך הן מפספסות את יתרונותיהם של אימוני ההתנגדות (כנגד משקל גוף, משקולות או מכשיר יעודי) שהתחילו לזכות בהכרה המגיעה להם רק בסוף שנות ה-80.

בזמן אימון התנגדות, מעבר להשפעה המכנית החיובית על העצמות, השריר עליו עובדים מייצר הורמון הנקרא איריסין. האיריסין מעודד פעילות של תאים הנקראים אוסטאובלאסטים , אשר מעודדים בנייה של עצם . עובדה זו מאוד חשובה מאחר והחל מגילאי 35+ מתחילה ירידה איטית בצפיפות העצם. ירידה זו תופסת תאוצה אצל נשים בתקופת המנופאזה בגלל הירידה בכמות האסטרוגן ( גם הוא תורם לצפיפות העצם), מה שבסופו של דבר אצל חלקן יביא לאוסטאופורוזיס .
שרירים משתמשים ביותר אנרגיה גם בזמן מנוחה לעומת רקמת שומן. מאחר והחל מגיל 30 חלה ירידה של כ5% בחילוף החומרים שלנו בכל עשור, כדאי לנו להשקיע בגירוי שרירים שיגרום להיפרטרופיה כדי שלא נמצא את עצמינו במלחמה הולכת וגדלה עם קלוריות ככל שנתבגר.
במקביל לירידה בחילוף החומרים חלה גם ירידה איטית במסת השריר (סרקופניה) בערך מגיל 40. יחד עם תהליך זה ישנה חדירה של שומן לתאי השריר, הגבוהה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. הירידה במסת השריר עם הגיל מביאה איתה עוד ירידה בחילוף החומרים ובכך בעקיפין להשמנה.
בנוסף, אימוני התנגדות משפרים את פרופיל השומנים ומעלים את הרגישות לאינסולין. העלאת הרגישות לאינסולין מונעת או לפחות מאיטה את התקדמות המצב הטרום סוכרתי לסוכרת סוג 2.

אם אתם מעוניינים להישאר חטובים ובעלי עצמות פחות שבירות, צאו אל מוט המתח הקרוב לביתכם, תפסו את המשקולות והתחילו להתאמן!

https://www.nature.com/articles/srep18732.pdf
Physiology of Sport and Exercise. 6th edition

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *